uygulamalı bilişsel davranışçı terapi

 

Bilişsel davranışçı terapi teknikleri hangi hastalıkların tedavisinde etkilidir. Bilişsel davranışçı terapi teknikleri sık sık olarak görülen bazı psikiyatrik bozuklukların tedavisine oldukça etkili bir yöntem oldu bilinmektedir ve bu psikiyatrik bozuklukların tedavisi için de bilişsel davranışçı terapi kullanılmaktadır. Peki bu psikiyatrik bozukluk hastalıkları nelerdir bazılarını sıralayalım: Uyku bozuklukları, ağrı kontrolü, öfke kontrolü, şizofrenin sosyal fobi özgül fobiler, yeme bozuklukları, depresyon, panik bozukluk, anksiyete bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluk, yaygın anksiyete bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu, cinsel işlev bozuklukları, alkol ve madde kötüye kullanımı, yeme bozuklukları gibi çeşitli davranış problemleri, 2 uçlu bozukluk öfke kontrolü, çeşitli sağlık sorunlarına uyum sağlama, somatoform bozukluklar, hipokondriyazis gibi psikiyatrik bozukluk durumlarında uygulamalı bilişsel davranışçı terapi tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu yüzden bilişsel davranış terapi oldukça etkili bir kullanım alanına sahip bir terapi yöntemidir.

 

Bilişsel Davranışçı Terapi Sertifikası Eğitim İçerikleri Nelerdir ?

 

Bilişsel davranışçı terapi sertifikası eğitim içerikleri nelerdir bu soruyla birlikte kişiler uygulamalı bilişsel davranışçı terapi eğitimi aldıkları takdirde hangi konular üzerinden ilerleyeceklerini hangi alanlar üstünde donanım ve bilgi sahibi olabileceklerini öğrenmektedirler. Peki bilişsel davranışçı terapi eğitimi içerikleri nelerdir bazılarını şu şekilde sayalım: Bilişsel davranışçı terapi eğitimi, klinik kontrat terapötik ittifak terapist becerileri, psikoterapi sürecine genel bakış, psikoterapi ve etik hedef belirleme, temel bilişsel davranışçı terapiler, davranışçı yaklaşımın temel ilkeleri, bilişsel yaklaşımın temel ilkeleri, şizofren bipolar depresyon, özgül fobi, sosyal fobi, panik bozukluk, yaygın anksiyete bozukluğu, ev ödevleri, olası zorluklar, temel teknikler, tedavi planı oluşturma, düşünce duygu davranış ilişkileri, yeme bozuklukları, uyku bozuklukları, alkol bağımlılığı, travma sonrası stres bozukluğu, psikotik bozukluklar, kişilik bozuklukları, cinsel işlev bozuklukları, kumar ve dürtü, kontrol bozukluğu sorunların kavramsal ulaştırılması, bilişsel davranış terapi vaka formülasyonu gibi eğitim içerikleri bilişsel davranışçı terapi eğitimi içerisinde bulunmaktadır.

 

Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi Ne İşer Yarar ?

 

Bilişsel davranışçı terapi eğitimi ne işe yarar bilişsel davranışçı terapi ile beraber kişiler kısa süreli kullanımı yapıştırılmış bir psikoterapi türü öğrenmektedir. Bilişsel davranışçı terapi kişinin düşüncesine ele almak ve yeniden yapılandırmak üzerine kurulmuş bir tekniktir. Bilişsel davranışçı terapi ile beraber terapistin amacı kişinin düşüncelerini ve inançlarını yeniden yapılandırmak ve duygu ve davranışları içerisinde kalıcı bir değişime yol açmaktır.

 

BDT Eğitim Programını İncelemek veya Satın Almak İçin:  https://uzaktanegitimmerkezi.com.tr/egitim/bilissel-davranisci-terapi-egitimi/

Uzaktan Eğitim Merkezi

Yorum Yazın

Eğitim Sepeti